Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-12-16 15:11:31
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Matka karmiąca powinna starannie selekcjonować leki i suplementy, które zamierza przyjmować. Czasem wskazaniem jest stan zdrowia, innym razem niedobory pierwiastków, minerałów oraz witamin. Niektóre preparaty są w czasie laktacji zakazane głównie dlatego, że w organizmie podlegają przemianom, a potem są wydalane m.in. z mlekiem. Leki, które w dużej mierze przenikają do pokarmu, mogłyby być szkodliwe dla dziecka. W grupie ryzyka są preparaty z grupy L5. Ale nie należy do nich wapń czy inne związki witaminowe.
Zdrowa i zbilansowana dieta dostarcza organizmowi wielu cennych substancji, ale nie zawsze wystarcza. Okazuje się, że w mleku mamy mogą pojawiać się niedobory ważnych składników odżywczych, m.in. wapnia. Dotyczą one głównie kobiet, które przyjmują mało nabiału – nie tolerują laktozy lub mają alergię na białko mleka krowiego. Dlatego stanowisko ekspertów jest w tej sprawie jasne: jeżeli są wskazania i występuje zwiększone zapotrzebowanie na powyższe składniki, w okresie laktacji można przyjmować je w formie suplementów.
Wybór, jak również dawkowanie konkretnego produktu, należy zawsze skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub położną. Chodzi o to, aby stężenie wapnia było na optymalnym poziomie i odpowiadało zmieniającym się potrzebom karmiącej mamy. Badania wykazują bowiem, że największe stężenie wapnia w mleku mamy jest przez cztery pierwsze miesiące laktacji. Potem stopniowo maleje.
Laktacja to okres wzmożonego zapotrzebowania organizmu kobiecego na mikroelementy. Przyjmuje się, że wraz z dietą powinno się pobierać nawet 1000 do 1300 mg wapnia każdego dnia. Inne źródła podają, że to zapotrzebowanie jest jeszcze wyższe i może sięgać nawet 3 gramów dziennie.
Żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń, zaleca się kobiecie karmiącej spożywanie:
Źródłem wapnia są nie tylko produkty mleczne, ale też rośliny strączkowe, suszone owoce, orzechy, żółtka jajek i płatki śniadaniowe.
Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji, ale jedno jest pewne – wapń jest potrzebny karmiącej piersią mamie i rozwijającemu się maluszkowi przez cały okres karmienia. Zastanawiasz się, jaki jest związek między wapniem a karmieniem piersią? Ten pierwiastek jest ważnym budulcem zębów oraz kości, ale ma też szereg innych, mniej znanych właściwości. Pozytywnie wpływa na pracę mięśni oraz wydzielanie hormonów. Można więc suplementować go pojedynczo lub w zestawie z innymi witaminami.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.